Najczęściej zadawane pytania

PODSTAWOWE INFORMACJE

01. JAKI STYL REPREZENTUJECIE?

Reprezentujemy swój własny styl, który jest mieszanką reportażu, fotografii portretowej oraz fotografii dokumentalnej jak i artystycznej. Chcemy pokazać przede wszystkim emocje: radość, wzruszenie. Fotografując/filmując śluby staramy się opowiedzieć Waszą historię w najbardziej atrakcyjny sposób. Pracujemy dyskretnie, aby być niezauważalnymi obserwatorami Waszych emocji, jednocześnie staramy się być czujni, aby uchwycić najważniejsze momenty i uwiecznić Waszą radość oraz wzruszenie, żebyście mogli się nimi cieszyć w rodzinnej pamiątce przez wiele lat. Staramy się nie reżyserować sytuacji (wyjątek stanowią zdjęcia portretowe, grupowe oraz z przyjaciółmi i rodziną).

02. CZY ZAWSZE PRACUJECIE RAZEM?

Możemy pracować dla Was razem lub osobno, wybór należy do Pary Młodej. Każdy z nas ma swój styl pracy i odmiennie poprzez kobiecy/męski pryzmat postrzega rzeczywistość, co pozwala nam uzyskać wiele ciekawych, pełnych emocji ujęć z różnych perspektyw. Praca drugiego fotografa jest dodatkowa płatna, ale wiąże się też z otrzymaniem dodatkowej ilości zdjęć do wybranego pakietu. Zazwyczaj dla uroczystości poniżej 100 gości radzimy wybór tylko jednego fotografa. Inaczej jest w przypadku  gdy jeden z nas pracuje jako fotograf a drugi jako kamerzysta – wówczas pracujemy razem.

03. JAKĄ MAMY GWARANCJĘ, ŻE WYKONACIE ZLECENIE?

Podpisujemy wiążącą prawnie umowę, która zabezpiecza Wasze interesy i daje bezwarunkową gwarancję wykonania usługi. Jedynie, co mogłoby zakłócić ten proces to następstwa nieprzewidziane jak np. choroba, wypadek losowy. Na szczęście taka sytuacja nie miała miejsca od kilku lat.

04. CO STANIE SIĘ W PRZYPADKU WASZEJ CHOROBY?

Jest nas dwóch, więc w przypadku  zleceń na jednego fotografa/kamerzystę sytuacja jest jasna – zlecenie przejmuje drugi fotograf/kamerzysta. W przypadku choroby, która całkowicie uniemożliwi  nam wykonanie reportażu, zapewniamy zastępstwo w osobie fotograf/ operatora kamery reprezentującego podobny styl i jakość zdjęć/filmu.

05. A CO JEŚLI ZEPSUJE SIĘ APARAT?

Bezpieczeństwo Waszych zdjęć jest dla nas bardzo ważne, dlatego zawsze mamy ze sobą zapasowy zestaw sprzętu – tak na wszelki wypadek.

06. CZY POSIADACIE UPOWAŻNIENIE WYMAGANE PRZY FOTOGRAFOWANIU I FILMOWANIU W KOŚCIOŁACH?

Tak, posiadamy legitymację fotografa/kamerzysty wydaną przez Kurię Biskupią w Krakowie. Dokument, okazywany jest na życzenie księdza celebransa przed ceremonią, potwierdza fakt ukończenia kursu przygotowującego fotografa/operatora do pracy podczas liturgii. Zdobyta podczas kursu wiedza pomaga w taktownym zachowaniu i umiejętnym poruszaniu się podczas mszy św. oraz innych sakramentów.

07. CZY ZA WYKONANĄ USŁUGĘ OTRZYMAMY RACHUNEK?

Tak. Wystawiamy rachunki oraz faktury, ponieważ prowadzimy zarejestrowaną działalność gospodarczą.

08. CZY PŁYTY DVD / PENDRIVE ZABEZPIECZONE SĄ PRZED KOPIOWANIEM?

Wszystkie oddawane przez nas płyty DVD/ Pendrive są niezabezpieczone przed kopiowaniem, tak aby samodzielnie i bez dodatkowych opłat można było wykonać dowolną ilość cyfrowych kopii, a także wysokiej jakości odbitek.

09. CZY MAMY WAM ZAPEWNIĆ TRANSPORT W DNIU ŚLUBU?

Nie, zawsze przyjeżdżamy swoim samochodem.

10. KIEDY KOŃCZYCIE PRACĘ NA WESELU?

Godziny naszej pracy są ustalane podczas rozmowy przy podpisywaniu umowy na wykonanie reportażu ślubnego. Najczęściej kończymy pracę po oczepinach, czyli ok. godziny 0:30. Jeżeli z jakiegoś powodu oczepiny przeciągną się do godziny 1:00 w nocy, nie wyjdziemy w połowie zabawy ani nie zażądamy dodatkowej zapłaty. Jednak każda następna godzina pracy wyceniona jest na 100PLN/godzinę.

REZERWACJA TERMINU / UMOWA

01. JAK MOŻEMY ZAREZERWOWAĆ TERMIN?


Wystarczy do nas zadzwonić lub wysłać wiadomość e-mailem na info@lightstoriesmedia.com lub poprzez formularz kontaktowy z planowaną datą ślubu, oraz miejscem ślubu i wesela. W kalendarzu sprawdzimy, czy Wasz termin mamy wolny czy już zajęty i prześlemy Wam odpowiedź ze szczegółami. Jeśli wyrazicie chęć współpracy z nami, to umówimy się na spotkanie, na którym przedyskutujemy wszelkie szczegóły i spiszemy umowę. Będzie to też okazja, żeby się trochę poznać.

02. Z JAKIM WYPRZEDZENIEM NALEŻY ZAMAWIAĆ PAKIET ŚLUBNY?

Wykonujemy reportaże ślubne praktycznie cały rok. Największą popularnością cieszą się szczególnie takie miesiące jak: czerwiec, sierpień oraz wrzesień. Terminy te są bardzo często rezerwowane nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Jeżeli znacie już datę swojego ślubu oraz macie już zarezerwowaną salę warto pomyśleć o znalezieniu fotografa / filmowca, który wykona dla Was reportaż ślubny zgodnie z Waszymi oczekiwaniami.

03. REZERWACJA TERMINU I KOSZTY…

Termin rezerwujemy tylko po podpisaniu umowy i wpłacie 300 PLN zadatku. Pozostała kwota wynikająca z umowy płatna jest najpóźniej w dniu wesela. Płatności możecie dokonać gotówką lub przelewem bankowym.

04. DLACZEGO TRZEBA PŁACIĆ ZADATEK SKORO USŁUGA JEST DOPIERO ZA ROK?


Zadatek jest niezbędny dla zarezerwowania daty realizacji filmowej i fotograficznej. Jego celem jest skłonienie do przemyślanych decyzji i nie blokowanie tego samego terminu u kilku fotografów/ operatorów naraz. Jak również zabezpieczenie Was umową, że macie zagwarantowanego fotografa/operatora na Wasz wyjątkowy dzień w życiu.

05. CZY UMOWĘ MOŻEMY PODPISAĆ PRZEZ INTERNET?


Żeby podpisać umowę nie musimy spotykać się osobiście. Wystarczy, że podacie nam dane do umowy, którą przygotujemy. Przygotowaną umowę prześlemy mailowo, sprawdzicie czy wszystko się zgadza, wydrukujecie, podpiszecie i prześlecie nam skan (najlepiej PDF) wszystkich stron oraz bankowe potwierdzenie zapłacenia zadatku.

06. CO ZAWIERA UMOWA?

Umowa, którą z nami podpisujecie jasno określa co otrzymacie od nas, gdzie i w jakich godzinach pracujemy oraz ile zapłacicie za całą usługę. Wzór umowy możecie wcześniej zobaczyć podczas spotkania z nami lub możemy Wam wysłać mailowo. Wówczas jest możliwość dokładnego zapoznania się z jej treścią.

07. CO WPŁYWA NA CENĘ USŁUGI?

Koszty realizacji usługi są wynikiem wielu czynników. Realizowanie usług fotograficznych/ filmowych legalnie i profesjonalnie wymaga ponoszenia wielu kosztów. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma opłatami jak, składki ZUS, podatki, koszty obsługi finansowej, marketing, koszty sprzętu biurowego, itd. Prowadząc firmę niezbędny też jest własny samochód. Trzeba także ponosić koszty jego utrzymania oraz amortyzacji sprzętu fotograficznego. Realizacja usług na wysokim poziomie wiąże się też przede wszystkim z zakupem profesjonalnego sprzętu fotograficznego z całym dodatkowym osprzętem zapewniającym wysoką jakość zdjęć. Na cenę mają także wpływ produkty, które od nas dostajecie takie jak: albumy, odbitki, pendrive. Najważniejsza jest dla nas jakość, dlatego produkty te zawsze są dla Was personalizowane, wykonane z najlepszych materiałów, a to niestety kosztuje. Ostatnią grupą czynników wpływających na cenę usługi jest czas pracy fotografa/operatora. W zależności od zakresu usługi fotograf/operator pracuje w dzień uroczystości od 8 do 15 godzin, dodatkowo od 3 do 5 godzin poświęca na zdjęcia plenerowe innego dnia. Do tego należy policzyć wiele godzin (ok. 35 h) spędzonych nad selekcją i obróbką graficzną zdjęć/filmu.

FOTOGRAFIA ŚLUBNA

01. CZY WSZYSTKIE ZDJĘCIA,KTÓRE OTRZYMAMY BĄDĄ PODDANE OBRÓBCE?

Tak. Wszystkie zdjęcia, które otrzymacie poddajemy naszej autorskiej obróbce. Nie przekazujemy nieobrobionych zdjęć klientom.

02. ILE CZASU OCZEKUJE SIĘ NA ZDJĘCIA?


Ze względu na czasochłonność przygotowania zdjęć, okres ten trwa ok. 2 miesięcy. Pamiętajcie, że każdą fotografię traktujemy oddzielnie i poddajemy dokładnemu procesowi przygotowania. Warto zobaczyć jak wygląda taka praca przed i po, aby Wasze zdjęcia zachwycały jeszcze bardziej.

03. JAK DŁUGO PRZECHOWUJECIE ZDJĘCIA?


Zdjęcia przechowujemy przez okres 3 miesięcy od dnia oddania Wam całości materiału ze ślubu. Zawsze zalecamy po otrzymaniu od nas zdjęć zrobienia sobie kopii zapasowej.

04. CZY JEST MOŻLIWOŚĆ UZYSKANIA WSZYSTKICH ZDJĘĆ LUB NEGATYWÓW CYFROWYCH RAW?

Nie. Nie ma możliwości przekazania Parze Młodej lub komukolwiek surowych lub nieprzygotowanych plików. Nie przekazujemy również plików, które z różnych powodów wylądowały w koszu. Są to często ujęcia powtarzające się, o innych parametrach naświetlania, delikatnych zmianach kadrów, nietrafione w czasie lub zawierające np. główne osoby na zdjęciu z zamkniętymi oczami. Para Młoda podpisując umowę zdaje się na nasze doświadczenie, styl pracy, dobór zdjęć do finalnego materiału. Parze Młodej przekazujemy wszystkie ujęcia, które uważamy za dobre. Wychodzimy z założenia, że mniej istotna jest ilość zdjęć, bardziej ich jakość.

05. CZY MOŻEMY ZROBIĆ ZDJĘCIE GRUPOWE Z WSZYSTKIMI GOŚĆMI?


Jeśli tylko będziecie mieli ochotę, to jak najbardziej. Zdjęcie grupowe wykonujemy na ogół zaraz po wyjściu z kościoła/urzędu, jeszcze zanim goście zaczną składać Wam życzenia lub na sali weselnej.

06. CZY ODDAJECIE DUŻO ZDJĘĆ CZARNO-BIAŁYCH?


Kolor ma niekłamany urok i fantastycznie podkreśla wagę detali na weselu. Pani młoda poświęca wiele godzin aby wybrać odpowiedni kolor bukietu, ubrań, ozdób itp. – dlatego naszym zdaniem warto to uchwycić w kolorze. Jeżeli chodzi o zdjęcia czarno-białe to bardzo mało oddajemy ich w reportażu chyba, że taka jest wola klienta. Średnio 1/20 zdjęć albo gdy uznamy, że dane zdjęcie wygląda zdecydowanie fajniej w wersji czarno-białej.

07. JAK WYGLĄDA SPRAWA PUBLIKACJI ZDJĘĆ?


Zastrzegamy sobie prawo do publikacji wybranych zdjęć na swojej stronie internetowej, na blogach i stronach o tematyce ślubnej, w social media (Facebook, Instagram). Rozbudowa portfolio jest dla nas kwestią kluczową. Dzięki temu możemy pozyskiwać nowych Klientów, niemniej zgoda na publikację nie jest obowiązkowa.

08. CZY GALERIA DLA GOŚCI JEST ZABEZPIECZONA HASŁEM?


Tak, galeria zabezpieczona będzie hasłem.
W każdym pakiecie otrzymacie od nas galerię dla Waszych gości. Będzie ona dostępna po etapie obróbki zdjęć i zamieszczona na Waszej stronie dla narzeczonych. Dzięki galerii będziecie mogli się pochwalić Waszym gościom, rodzinie oraz znajomym zdjęciami z Waszego ślubu. Dodatkowo, goście będą mieli możliwość udostępniania wybranych zdjęć na swoim profilu facebook oraz zamówić odbitki na papierze jedwabistym w dowolnie wybranym przez nich formacie. Zamawianie zdjęć odbywa się w bardzo prosty sposób, dzięki temu Wasi goście nie będą musieli czekać na zdjęcia od Was, a Wy zaoszczędzicie sobie wielu nerwów i czas. Za zamówione odbitki goście sami dokonują opłaty we własnym zakresie poprzez system DotPay, a zdjęcia po wydruku są wysyłane na adres wskazany przy zamawianiu kurierem.

09. CO ZAWIERA STRONA DLA NARZECZONYCH?


W ramach każdego pakietu otrzymacie od nas stronę www dla narzeczonych gratis. Jest to narzędzie, dzięki któremu zaoszczędzicie sobie niepotrzebnego stresu i bezcennego czasu podczas organizacji wesela. Terminarze, listy gości,  prezentów, mapy dojazdu – to zaledwie kilka możliwości jakie kryje za sobą ta strona. Jest to miejsce, gdzie zostaną wgrane zdjęcia z Waszej sesji narzeczeńskiej jak i później zdjęcia z Waszego ślubu. Wszystko będzie wyświetlać się w postaci eleganckiej galerii, którą będziecie mogli sami projektować i pochwalić się swoim gościom. To pozwoli zaoszczędzić  też czas jaki musielibyście poświęcić na spotkania po ślubie z albumem.

10. CZY ROBICIE TEŻ FOTOALBUMY? CZY OTRZYMAMY TAKI FOTOALBUM ZE ZDJĘCIAMI?


Tak, posiadamy w naszej ofercie możliwość wykonania fotoalbumu w formatach 20x20cm, 30x30cm. Możemy zaproponować Wam albumy ręcznie wykonywane w oprawie ze ecoskóry, lub materiału z możliwością wyboru kilku kolorów okładek, spersonalizowanych o dodatkowe okna na okładce z waszymi zdjęciami, bądź też z wygrawerowanym napisem Waszej daty ślubu lub imion.

11. CZYM RÓŻNI SIĘ FOTOALBUM OD FOTOKSIĄŻKI?


FOTOKSIĄŻKA – wykonana jest jak klasyczna książka, gdzie pojedyncze kartki są zszyte lub sklejone wzdłuż jednego brzegu. Najczęściej produkowane są z wykorzystaniem papieru kredowego, rzadziej fotograficznego. Posiada miękkie kartki jak w książce czy katalogu. Zazwyczaj jest to druk cyfrowy. FOTOALBUM – dwie sąsiadujące strony wykonane są z jednego arkuszu papieru, tworząc dużą, jednolitą i całkowicie płaską po rozłożeniu powierzchnie o wielkości dwóch kartek. Jedno zdjęcie może zajmować nawet dwie strony, bez szpecącej przerwy po środku. Strony są o wiele grubsze (między 1 a 2 mm i gramatura 600-1200g/m2) W odróżnieniu od fotoksiążki strony są całkowicie sztywne. Wykonywane są z papieru fotograficznego, często wysokiej jakości jak np. Kodak Supra Endura Y lub Metalic. Druk cyfrowy lub naświetlanie w fotolabie na papierze fotograficznym. Jakość zdjęć jest więc identyczna z najlepiej wywołanymi odbitkami papierowymi. Dlatego też różnica jest również w cenie – fotoalbum jest droższy.

12. CZY MOŻEMY WYBRAĆ ZDJĘCIA DO ALBUMU?


Tak. Zdjęcia do albumu wybieramy samodzielnie, lub jeśli wyrazicie taką ochotę możecie to zrobić sami za pośrednictwem wygodnego systemu dla Młodych Par.

13. CZY MOŻEMY OTRZYMAĆ OD WAS ZAMIAST ALBUMU WYDRUKOWANE ZDJĘCIA?


Tak. Istnieje możliwość zamiany albumów na drukowane zdjęcia i odwrotnie.
Do zdjęć drukowanych możecie domówić stylowe pudełko. Zdjęcia drukujemy w dowolnym formacie za dodatkową opłatą gdy wyrazicie taką chęć.

14. CZY MOŻNA ZAMÓWIĆ SESJĘ PLENEROWĄ W RAMACH PREZENTU DLA MŁODEJ PARY?


Jak najbardziej, można także skorzystać ze specjalnie przygotowanego Vouchera, który można wcześniej zamówić i podarować go Parze Młodej np. w prezencie ślubnym. W wolnej chwili opracowujemy promocje i atrakcyjne oferty związane z plenerami ślubnymi. Dlatego warto nas śledzić na portalach społecznościowych. Znajdź nas na facebooku i kliknij „Lubię to!” (a także oznacz subskrypcję), aby być na bieżąco z atrakcyjnymi ofertami.

15. GDZIE MOŻEMY WYBRAĆ SIĘ NA PLENER?


W zasadzie wszędzie! Bardzo lubimy plenery i chętnie podejmujemy się nawet szalonych sesji . Jeżeli natomiast interesuje Was tradycyjna i romantyczna sesja to oczywiście mamy swoje sprawdzone miejsca, gdzie powstało wiele pięknych zdjęć plenerowych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy wspólnie zaplanowali wyjazd gdzieś dalej np. na Mazury, nad morze lub dłuższy wyjazd jedno- lub dwudniowy nawet do Paryża, Wenecji itp. Wszystko zależy od Was. Możemy zrealizować sesję zdjęciową w trakcie Waszej podróży poślubnej. Taka sesja ślubna może stać się niezapomnianym przeżyciem i zachwyci wszystkich znajomych przyzwyczajonych do tradycyjnych fotografii.

16. ILE TRWA SESJA PLENEROWA?

Zwykle ok 3 do 5 godzin wraz z dotarciem do ustalonych lokacji. Mimo określenia limitu godzinowego na umowie, nie stoimy z zegarkiem w ręku ale staramy się elastycznie dostosowywać do entuzjazmu pary młodej. Z drugiej strony, my do sesji plenerowej przygotowujemy się czasem ok. 2 dni, szukając nowych lokacji, sprawdzając stare, ładując akumulatory, czyszcząc obiektywy lub po prostu planując ich przebieg.

17. CZY DO SESJI PLENEROWEJ TRZEBA SIĘ JAKOŚ SPECJALNIE PRZYGOTOWYWAĆ?

Zalecamy pełno uśmiechu i entuzjazmu. Ponadto dobrze zabrać zapasowe buty, butelkę wody, bukiet. Wskazany jest także profesjonalny makijaż, fryzura, bukiet ślubny i inne dodatki.

FILM ŚLUBNY

01. CO WPŁYWA NA CENĘ FILMU?

Nie robimy filmów ślubnych w stylu lat 90-tych, których jeszcze pełno na rynku i których wyznacznikiem jest jedynie cena nie mająca nic wspólnego z jakością.
Wychodzimy z założenia, że każda forma wyrazu twórczego jest dziełem i swego rodzaju sztuką a my jesteśmy rzemieślnikami owych wytworów sztuki. Cena jest wynikiem zarówno czynników obiektywnych, jak i naszego wkładu emocjonalnego i spojrzenia artystycznego. Płacicie nie tylko za sprzęty i kamerzystów je obsługujących, ale też za ich talent, praktykę, wiedzę i wyczucie smaku.
W skrócie wygląda to tak, że zaczynamy u Pani młodej lub Pana młodego około południa, zależy od warunków i ustaleń czasowych oraz od odległości od punktu A do punktu B. Następnie ślub, wesele i koniec. To tak ogólnie, ponieważ przed samym ślubem kontaktujemy się aby ustalić szczegóły, chyba że przyszli Państwo młodzi mają jakieś życzenia. Oczywiście jeśli ma być plener, to wtedy realizujemy go w dniu wesela lub innego dnia.

02. CZY JEST MOŻLIWOŚĆ OTRZYMANIA SUROWEGO, NIEZMONTOWANEGO MATERIAŁU?

Nie. Tak jak kucharz nie udostępnia przypraw i produktów a fotograf negatywów/Raw-ów, tak my nie udostępniamy surowego materiału. Otrzymujecie gotowy, przyprawiony film :).

03. CO MAMY ROBIĆ PODCZAS FILMOWANIA? CZY JEST JAKIŚ PLAN LUB GOTOWY SCENARIUSZ?

W dniu wesela nie będziemy Was w żaden sposób reżyserować. Wszystko toczy się swobodnie i naturalnie, bez wymuszania i dubli 🙂 Subtelnie i nienachalnie rejestrujemy całość, tak aby zaufanie, którym nas obdarzyliście nie zostało nadszarpnięte, a atmosfera miła i spontaniczna. Jednak jak wszyscy doskonale wiemy – nic nie przychodzi bez wysiłku. Aby film był ładny i ciekawy my kamerzyści i fotografowie podkręcamy kreatywność, natomiast Wy nie unikajcie nas i nie chowajcie się przed kamerą, bądźcie sobą i cieszcie się ślubem oraz weselnym klimatem. Wówczas ujęcia będą ciekawe, a efekty świetne.

04. ILE CZASU TRWA NASZ FILM ŚLUBNY I JAK DŁUGO MUSIMY NA NIEGO CZEKAĆ?

Długość filmu ślubnego omawiamy z Wami przed realizacją nagrania. Jednocześnie rekomendujemy następujące formaty czasowe:

Teledysk ślubny – 3 minutowy film z całej uroczystości i przyjęcia

Reportaż ślubny – do 15 – 25 minut (forma teledyskowa)

Reportaż ślubny – ok 45 – 60 minut

Montaż filmu wymaga czasu. Odpowiedni dobór scen, muzyki, kadrów, dodanie efektów wymaga pracy kreacyjnej – chcemy aby każdy film był „szyty na miarę”, stąd też czas oczekiwania na wszystkie zamówione materiały do akceptacji wynosi do 4 miesięcy.

05. CZY MAMY WPŁYW NA KOLORYSTKĘ, WYGLĄD ŚLUBNEGO MATERIAŁU FILMOWEGO?

Niestety nie. Wybierając nas jako osoby, które mają uwiecznić Wasz najważniejszy dzień w życiu, decydujecie się na nasz styl pracy i obróbki. My dopasowujemy go Was i całego klimatu wesela.

06. CZY ZAKUP PAKIETU WIDEOFILMOWANIE ORAZ ZDJĘCIA ŚLUBNE OZNACZA, IŻ PRACĘ WYKONUJE JEDNA CZY DWIE OSOBY?

Mając na uwadze jakość Waszego materiału, wideofilmowanie oraz zdjęcia ślubne jednocześnie wykonują dwie różne osoby – fotograf oraz operator.

07. FILMOWANIE Z POWIETRZA ŚLUBU

Podczas wykonywania reportażu ślubnego lub pleneru proponujemy wykonanie zdjęć i filmów lotniczych przy użyciu drona.

Posiadamy do tego celu niezbędne narzędzia oraz świadectwo kwalifikacji pilota UAVO.

 

08. CZY ŁĄCZĄC PAKIETY FOTO I VIDEO OTRZYMAMY RABAT?

Tak. Jeśli skorzystacie z naszej oferty fotograficznej oraz video zawsze otrzymacie rabat, przez co nasza usługa będzie tańsza. Dodatkowym atutem jest to, że fotograf i operator działają razem podczas zlecenia oraz rozumieją się bez słów.